تبلیغات
معماری داخلی
معماری داخلی
کاش دیوارها کم میشدند،،خانه ها اندازه هم میشدند،،کاشکی انقد ماومن نبود ،،هیچ کس با هیچ کس دشمن نبود 
قالب وبلاگ
نویسندگان

با سلام و سپاس  از همه ی دوستانی که به این کلبه سر میزنند ٬٬٬بنا به درخواست و سوالهایی که در مورد معماری داخلی می شود تصمیم گرفتم این پست را به تعریف معماری داخلی اختصاص دهم ٬٬ امیدورام موردتوجه و پسند دوستداران قرار بگیرد..

معماری داخلی چیست؟؟؟

معماری داخلی حلقه اتصال میان معماری و طراحی داخلی است. این رشته همانند معماری با ساختمان و اجزا وعناصر سازنده آن سرو کار دارد و از طرفی مانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می کند.

بسته به کاربری تعریف شده و یا خواسته شده بنا ٬ تفکیک فضاهای داخلی بنا یا اثر معماری به فضاهای مختلف از قبیل( اتاق کار ٬ اتاق خواب ٬ هال ٬ پذیرایی ٬ آشپزخانه و مانند اینها در کاربری مسکونی) ؛ (یا اتاق مدیر ٬ اتاق انتظار ٬ سالن کنفرانس و... در کاربری اداری )؛ به همین ترتیب کاربری های تجاری ٬خدماتی ٬نمایشگاهی و موارد مشابهی که غالبا تفکیک ریز فضاهایشان با استفاده از مولفه کف وسقف و دیوارها صورت می پذیرد٬در حوزه ی عمل رشته معماری داخلی است. حتی نوسازی ساختمان های نسبتا قدیمی (البته نه آنهایی که جز میراث معماری به حساب می آیند)هم برعهده ی این رشته قرار می گیرد.

اگر بخواهیم به گونه ای دیگر رشته معماری داخلی را از دو رشته دیگر تمیز دهیم ٬می توانیم بگوییم این رشته به طور نسبی بیشتر مرهون ((دانش)) معماری است تا ((هنر)) معماری؛ و اگر بخواهیم با تعریف مادر - یعنی تعریفی که از هنر معماری ارائه دادیم - این رشته را از آن دو دیگر تفکیک کنیم می گوییم که معماری داخلی ٬ فضای داخل معماری را از طریق کاملا فیزیکی - از قبیل کف٬سقف و دیوارها - سازماندهی می کند٬ و پر معلوم است که این مرحله از سازماندهی فضا گام اول به شمار می آید و گامهای بعدی آن همانطور که خواهیم دید به ترتیب با (( طراحی داخلی)) و ((دکوراسیون داخلی)) برداشته خواهد شد.

برگرفته از کتاب طراحی داخلی محمد مهدی فخیمی

 

*****معماری و معماری داخلی تنها هنری است که انسان با آن بیشتر سرو کار دارد... برای این گفته ام دلایلی دارم: انسان تمام زمان عمرش را در هنر معماری  داخلی میگذارند : به طور مثال در خانه زندگی می کند که توسط معماری ساخته شده است ٬در محل کاری کار میکند که توسط معماری ساخته شده است٬ اوقات فراغتش را درسینما ٬ پارک و... می گذارند که توسط معماری ساخته شده است و به همین منوال میگذرد ... پس معماری بسیار با انسان سرو کار دارد و می تواند بر فرهنگ و دیدگاههای انسان تاثیر بسیاری داشته باشد. یک معمارداخلی علاوه بر دارا بودن دانش در رابطه با ساختمان و اجزا و عناصر باید از هوش بالایی برخوردار باشد وهم زمان دانش های دیگر را در سیر مطالعه خود قرار دهد ۱. روانشناسی ۲.جامعه شناسی ۳. شناخت آناتومی و ارگونومی و آنترو پومتری ...

چرا روانشناسی؟؟؟

از آنجا که معماری داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگیهای (روحی ـ روانی) انسان قرار دارد، بایستی برای رسید به یک طرح مطلوب، ویژگیهای رفتارهای انسانی در فضاهای( داخلی ـ زیستی) اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از اینرو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که میخواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

چرا آناتومی و...؟؟؟

با توجه به آناتومی انسان است که می توان فضاهای آرام بخش ایجاد نمود.. اگرچه در طول دوره های زمانی فکر انسان ها دچار تحول و تغییر می شود اما همواره آناتومی انسان ها یکی است و تغییری نمی کند. 

چرا جامعه شناسی؟؟؟

زیراکه تا یک معمار و معمار داخلی افراد جامعه خود و فرهنگ  افراد جامعه و تا خود جامعه و تاثیرات آب وهوایی و غیره... را مطالعه نکند نمی تواند یک محیط و فضای آرام بخش و مطلوب به وجود بیاورد.

معماری داخلی رشته هنری فنی است که در آن تمام دانش ها را باید هم زمان بلد باشی مثل هنر و ریاضیات و بخشی از پزشکی و حتی انسانی ...

***بر این اساس، هدف معماری داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون معماری داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

این نوشته ها همه برگرفته از دانشی است در طی دوره های دانشگاهی از اساتید در ذهنم به یادگار مانده است ... باسپاس از اساتید گرانقدرم

باسپاس از شما که وقت گذاشتین و این مطلب را مرور کردید....

 

 


[ شنبه 28 بهمن 1391 ] [ 11:47 ب.ظ ] [ زهرا ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


هرچی ازمعماری بگیم کمه،...دنیای وسیعش توی این یه تیکه جا،جانمیشه ،، باید عاشقش باشی تا بتونی درکش کنی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • بوگاتی
  • بک لینک
  • کارت شارژ همراه اول