تبلیغات
معماری داخلی
معماری داخلی
کاش دیوارها کم میشدند،،خانه ها اندازه هم میشدند،،کاشکی انقد ماومن نبود ،،هیچ کس با هیچ کس دشمن نبود 
قالب وبلاگ
نویسندگان

سلااام به همه ی دوستای خوب وعزیزم بالاخره اومدم وااای از همه ی عزیزایی که به وب بنده حقیر سر میزنند و نظر میدن و لطف میکنن بسیار و بی نهایت سپاسگزارم....

اما طبق قول همیشگی خودم میخوام امروز درمورد نمادهای هند ومصربگم .....

نمادهای مصر باستان

خب بحث درمورد مصر خیلی گسترده است اما وقتی حرف از مصر به میون میاد تنها چیزی که ابتدا به ذهن میاد (کا) است مصریان به (کا) اعتقاد داشتند کا همون روح است  و به خاطر همین قضیه هم هست که مصریان مقبره های خیلی مجلل و باشکوه دارند .آنها مرده هاشون مومیایی میکردند تا زندگی پس از مرگ خوبی داشته باشند. وبه خاطر اعتقاد به (کا) بود که مومیایی اختراع شد. مصریان خورشید پرست بودند و اسم خورشید خداشون ( رع) بوده.

مصر یان دو دسته بودن: ۱. مصر علیا ۲. مصر سفلا و این دو ازهم جدا بودن و اتحاد نداشتن تا اینکه پادشاهی به اسم نارمر ظهور کرد و بین مصرعلیا وسفلا اتحاد برقرار کرد. برای اینکه تشخیص بدیم یه نماد برای مصر علیاست ویا سفلا باید به دونماد توجه کرد: ۱. نماد لوتوس نیلوفر که برای مصر علیاست ۲. نماد پاپیروس که نماد مصر سفلاست.

نقاشی مصریان:

درنقاشی هاشون معمولا سر : نیم رخ..  بالاتنه: روبه رو..  وپایین تنه:نیم رخ است  که نماد پایداری استقامت وقدرت است. اندازه ها بزرگتر وچهره ها زیباتر است .

اشکال مصری:

شکلهایی که تو مصر باستان خیلی دیده میشه : ۱. انسان باسر شیر ۲. انسان باسر شاهین (که نماد قدرت وعظمت است.)  ۳. مار (محافظ کا) ۴. کرکس(اتصال فرعون به ماورا (عالم خدایان) ۴. گاو(تاکید الهی وماورایی)  ۵. چشم (نماد نگاه به آینده)  ۶. هیروگلیف که خط تصویری رمزی کاهنان است وهنوز رمز گشایی نشده است.

نماد رنگهای مصر:

۱. رنگ آبی: نماد رود نیل مقدس  ۲.  رنگ سبز: نماد طبیعت مقدس  ۳. زرد اخرا: نماد زن  ۴. قرمز مایل به قهوه ای: نماد مرد

 

نماد های هند:

وقتی حرف از هند میشه اولین چیزی که به ذهن میرسه (بودا) است و بعد هم اسلام از طریق ایرانیان وارد هند میشه.

نماد پیش از آریایی ها:

۲۵۰۰ قبل از میلاد وپیش از آریایی ها پایتخت هند موهنجودارو و ماراپا بوده و مهم ترین نمادهاشون: مهره های سفید مربعی شکل با نقوش کرگدن وببر

نماد های مقدس هندوها:

در آیین هندوها به سه خدا اشاره شده و به سه خدا اعتقاد دارند: ۱. شیوا  ۲. ویشنو  ۳ . برهما

شیوا الهه رقص بوده وبیشتر در اطراف آتش دیده میشه ونماد نابودی ومرگ است.  ویشنو  محافظ کاینات بوده ویشنو زنی است که بر روی ماری خفته و نماد زمان است (یعنی برهمه زمان ها احاطه دارد ومرگ ندارد). برهما هم خالق بوده وتصویری از آن موجود نیست.

نمادهای مقدس: گاو نر - کرگدن - فیل - تمساح هندی - مار

نمادهای جشن وشادی: گاو کوهان دار - میمون

نماد های دینی و آیینی هندو در معابد: انسان با سرگاو - زن با منقار

بودا:

قرن ۶ قبل میلاد در افسانه هندی ها بودا پسر امپراطور بوده و در کاخ زندگی می کرده و زندگی بسیار مفرحی داشته ُ روزی از کاخ فرار میکند و درشهر با سه حقیقت دردناک روبه رو میشود:۱. بیماری  ۲. پیری  ۳. مرگ   بودا به سمت روحانیت می رود و سر به بیابان میگذارد ابتدا افراط میکنه و بعد به تعادل میرسه. زندگی بودا سراسر هنری و زندگی اش سراسر نماد است. بودا همه ی راهها را میرود تا به نیروانه(که همان خداست) برسد. زرتشت و یهود وبودیسم سه آیینی است که کسی نمی تواند به آن روی بیاورد مگر اینکه از پدر ومادرش به ارث برده باشد.

نمادهای بودیسم:

۱. نقوش گیاهی وجانوری مانند نیلوفر آبی *  وشیر که نماد بوداست. ۲. انسان های قوی هیکل ۳. صحنه ای از زندگی بودا بدون حضور بودا (زیرا تا قرن ۱ تصویر کردن بودا ممنوع بوده است). ۴. نماد چرخ زندگی که درمعابدشون هست ونماد تولد ومرگ وهمان تناسخ ** است.

* نیلوفر آبی ریشه در مرداب دارد وخودش روی آب است نماد: این است که انسان دارای خوبی ها و بدی هاست.

** تناسخ یعنی روح انسانی که میمیرد در انسان دیگری ظهور پیدا میکند وهمش مرگ و تولد است تا به تکامل برسد.

قرن ۱ میلادی و بودیسم:

۱.  در نقاشی ها رنگ پوست آبی است واندام ها لاغر هستند.

۲. مجسمه ها دارای گوش های بزرگ وبا لبخند هستند که نماد به طبیعت گوش سپردن واحترام گذاشتن به طبیعت و توجه به جزییات پیرامون است ولبخن نماد آرامش و تفکر و آگاهی است.

۳. سربودا کمی روبه پایین است که نماد تواضع وفروتنی وآرامش است.

نماد های اسلانی هند:

در دوران حکومت مغولان تیموری هنرمندان از ایران به هند رفتند وزبان فارسی ۴ قرن زبان رسمی دینی آنها بود.

۱.مهم ترین معماری: تاج محل در شهر آگرا همرا با خوشنویسی فارسی و معماری ایرانی

۲.هنر ایرانی در صنایع دستی - مینیاتور - و فرش هندی تاثیر بسیاری گذاشته .

.۳کتاب فردوسی وحافظ نیز در هند به چاپ رسید.

 

این هم از نمادهای مصر وهند که امیدوارم نهایت استفاده رو برده باشید خب دوستای گلم نظر فراموش نشه لطفاااا مرسی .... درپست بعدی هم ایشالااا در مورد نمادهای چین و ژاپن خواهم گفت البته یه سری تصاویر هم برای تمامی این بحثها دارم که با تصویر بتونید نمادهارو پیدا کنید که بازم ایشالااا در هفته های بعد به پست ها اضافه میکنم.. درضمن درمورد کاربرد این نمادها هم یه سری حرفها دارم وبهتون میگم که این نماد ها اصلا به چه درد میخوره و چرا باید یاد گرفت ؟؟؟!!! باسپاس ازهمگی ...نظر فراموش نشه لطفاااا...سوالی هم داشتید درخدمتتونم....فعلااا بااااای


[ دوشنبه 11 دی 1391 ] [ 11:17 ب.ظ ] [ زهرا ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


هرچی ازمعماری بگیم کمه،...دنیای وسیعش توی این یه تیکه جا،جانمیشه ،، باید عاشقش باشی تا بتونی درکش کنی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • بوگاتی
  • بک لینک
  • کارت شارژ همراه اول