تبلیغات
معماری داخلی
معماری داخلی
کاش دیوارها کم میشدند،،خانه ها اندازه هم میشدند،،کاشکی انقد ماومن نبود ،،هیچ کس با هیچ کس دشمن نبود 
قالب وبلاگ
نویسندگان

سلااااام به همه ی دوستای گل خودم ....به به حال واحوالتون ؟؟؟؟ چراتعجب میکنید ؟؟؟ تعجبتون از اینه که یهو از پست فروردین ماه پریدم و مرداد اومدم و به روز شدم؟؟؟ خب تعجب نداره خاصیت رشته ما به همین پر کار بودنشه ... بالاخره بعد از امتحانای ترم دوم اومدم وقول میدم ازاین به بعد زود به زود به روز شم...قول قول

نماد شناسی 2 واحدی:

نمادشناسی یکی از دروس 2 واحدی رشته معماری داخلی است که به عنوان دروس پایه به دانشجویان آموزش داده می شود ...هدف اصلی این رشته آموزش سواد بصری که یکی از بهترین سوادهای جهان محسوب می شود می باشد البته میتوان آموزش نمادهای مختلف را هم جز اهداف این رشته به شمار آورد.

((در آینده ،آینده ای که اکنون در آن زندگی می کنیم ، بی سواد فقط کسی نیست که قلم ونوشتار را نمی شناسد ،بلکه کسی که ابزار تولید تصویر وخود تصویر را نمی شناسد نیز بی سواد محسوب می شود.))برگرفته از کتاب مبادی سواد بصری ، نوشته دونیس ا. داندیس ،ترجمه مسعود سپهر

از کتابهایی که میتوان در این زمینه به مطالعه پرداخت کتابهای:    1. کتاب مبادی سواد بصری نوشته دونیس ا.داندیس با ترجمه زیبای مسعود سپهر انتشارات سروش     2. کتاب رنگ اثر ایتن باترجمه دکتر محمدحسین حلیمی   3. طرح وفرم اثر ایتن.

 جملات  منتخب از کتاب مبادی سواد بصری:

_ زبان بصری نیز باید طی جریان تکاملی مانند زبان نوشتاری به صورت قانونمند و آگاهانه در سطوح مختلف فرا گرفته شود.

_بسیاری از چیزهایی که می دانیم براثر چیزهایی است که می بینیم وسواد بصری به ماکمک میکند تا آنچه را میبینیم ، بهتر ببینیم وآنچه را میدانیم ،بهتر بدانیم.

_ هنری دیدی است مستقیم تر از واقعیت. برگسون

نمادها:

بحث درمورد نمادها بسیار گسترده است و یادگیری تمامی آنها کاری است بس دشوار اما می توان مختصری از آنها رافراگرفت.رای مثال هر خط ، سطح ،رنگ ، فرم  نماد مخصوص به خود دارد وهرکشور متمدنی  در زمانهای گذشته اش نمادهای متفاوتی داشته است مانند نمادهای ایران باستان، روم، مصر،هند ،چین، ژاپن،یونان و...

 _تفاوت نماد ونشانه: نماد (sambol) ریشه اسطوره ای داشته وکهن تر است درصورتی که نشانه( sign) اغلب تجاری است وریشه در نماد دارد، گاهی آرم ولوگو هم به آن می گوییم.

نماد های ایران باستان:

 1.مادینگی :سردی ،رطوبت ،پذیرندگی، تاریکی ،،،  مانند: مادر خدا*،الهه ، ماه ،مار، لوتوس**

*معروف ترین مادر خدا: آناهیتا=آناهید= ناهید(آبان)   =  آناهیتا:بی عیب، پاک، خدای آب، محافظ

نمونه: نقش رستم ساسانیان  : آناهیتا حلقه ای در دست چپ = پیمان با اهورا مزدا

**لوتوس: نیلوفر آبی که با طلوع خورشید باز و باغروب خورشید بسته می شود.

2. نرینگی: گرمی ،خشکی ، فاعلیت ، روشنایی مانند : پدرخدا *

* معروفترین پدرخدا: میترا = جوان قدبلند زیبارو  ، میترا حلقه ای در دست چپ ازمشرق به مغرب  می رفته.

 شب تولد میترا : شب یلدا

شیروخورشیدنیز نماد میترا ایزم است.ازدیگر نمادهای میترا می توان به یکشنبه (sunday) وبابانوئل با گوزن ویورتمه وردای قرمز اشاره نمود.

نمادهای تخت جمشید:

تخت جمشید بنایی متقارن  است ودارای ستون های زوج وتعداد متعددی تالار پایه ای مربعی و مدرو است.

عکس شیری که کمر گاو را گرفته در دیوار پلکان شزقی تالار آپادانا نماد: جنگ بین خیر وشر ،،، هخامنشیان و زرتشتیان تعصب مذهبی نداشته اند. تنها چیزی که زرتشتیان بدا ن اعتقاد داشتند گل 12 پر بوده است عرفان زرتشتی 12 مرحله ، عرفان اسلامی 4 مرحله دارد.

شیروگاو نماینده برج های فلکی بوده و شیر نماد:سال نو ،گاو نماد: سال گذشته است. و همچنین؛ شیر نماد: قدرت ، عظمت ، شوکت و گاو نماد : پربرکتی بوده است.

مهم ترین تضاد موجود در تخت جمشید: لباس های بسیار ظریف وزیبا حجاری شذه و چین وچروکهای لطیف لباس که با نمایش قدرت عضلات در تضاد است و لطافت وقدرت را یکجا به بیننده می رساند.

امیدورام که این متن رضایت شما را جلب نموده باشد .... و هرسوالی که درمورد این متن ویا رشته معماری داشتید بامن در میان بگذارید درحد توان پاسخ گوی شما دوستا ن عزیز خواهم بود .... درجلسه های آتی نمادهای هند و مصر را خواهم گذاشت..

باسپاس

 


[ شنبه 21 مرداد 1391 ] [ 01:30 ق.ظ ] [ زهرا ]
نظرات
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


هرچی ازمعماری بگیم کمه،...دنیای وسیعش توی این یه تیکه جا،جانمیشه ،، باید عاشقش باشی تا بتونی درکش کنی.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • بوگاتی
  • بک لینک
  • کارت شارژ همراه اول